Uncategorized

Kosgeb Destekli Tavuk Çiftliği Kurarak Tavuk ve Yumurta Üreticiliği Yapmak

Devlet destekli olan hibe kredi ve faizsiz kredi birçok kişinin kendi işini yapmasına yardımcı olmuştur. Her sene olduğu gibi 2017 senesinde de devlet tarafından hibe kredi ve faizsiz kredi verilmeye devam edilmektedir.

Özellikle kırsal alanlarda yatırım yapan çiftçilere teşvik amaçlı verilen hibe kredi Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ile anlaşmalı bir şekilde girişimcilere sağlanmaktadır. Hibe kredi çeşitlerinden birisi de tavuk çiftliği kredisidir.

Alt Başlıklar

Hem Tavuk Hem De Yumurta Üreticiliği İçin Hibe Kredi

Tavuk çiftliği kredisi hem süs tavuğu yetiştiriciliği için hem de organik yumurta üreticiliği için verilmektedir. Bu alanda hibe kredi almak isteyen kişiler de faizsiz kredi almak isteyen kişiler de ihtiyaçları olan kredi miktarını belirleyerek başvurularını yapmalıdır.

Son senelerde devlet bankalarında en uygun şekilde canlı kanatlı hayvan alımı sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunun için Ziraat Bankası girişimcilere destek vermektedir.

KOSGEB ve TKDK Destekliyor; Kişiler tavuk çiftliği kredisi için belirli bir miktarda para finanse etmek istedikleri zaman hem KOSGEB hem de TKDK tarafından destek alabilmektedir.

KOSGEB’in destek vermesinin nedeni hibe kredi konusunda en eski ve en fazla tercih edilen devlet kurumu olmasıdır. TKDK ise hayvancılık konusunda ve kırsal alanda yapılan yatırımlar konusunda girişimcilerden desteğinin esirgememektedir.

İmalat sektöründe kümes hayvanı yetiştiriciliği kolunda hibe kredi ya da faizsiz kredi almak isteyen kişiler KOSGEB’e başvuru yapmaktadır.

IPARD Programı; İmalat sektöründe damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği kolunda hibe kredi ya da faizsiz kredi almak isteyen kişiler ise TKDK’nın IPARD programına başvuru yapmaktadır.

Hem Ziraat Bankası hem KOSGEB hem de TKDK tavuk çiftliği kredisi konusunda çiftçilere yardımcı olan devlet kurumlarıdır. İçerisinde hindi, ördek, civciv, kaz, bıldırcın, deve kuşu gibi kanatlı hayvanları bulunduran çiftliğinize bu kurumlardan destek alarak sahip olabilirsiniz.

Tavuk çiftliği kredisi yalnızca çiftliği olmayan ve sıfırdan bir çiftliğe sahip olmak isteyen kişiler için geçerli değildir. Çiftliği olan fakat bu çiftliği büyütmek ve genişletmek isteyen kişilerin de bu üç kurumdan hibe kredi ya da faizsiz kredi alabilmesi mümkündür. Yazımızın devamında bu üç kurumun tavuk çiftliği kredisine verdiği desteklerden bahsedeceğiz.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kredisi Almak İçin Şartlar

KOSGEB; KOSGEB’den tavuk çiftliği kredisi alabilmeniz için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlayarak sertifika almanız gerekmektedir. Bunun için 32 saatlik eğitime % 80 oranında bir katılım göstermek zorunludur.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi dört modülden oluşmaktadır. Bu modüllerde atölye çalışmaları yapılmakta ve iş planı hazırlanmaktadır. Eğitimin son ve en önemli safhası iş planıdır.

İş planının doğru ve yeterli bir şekilde hazırlanması durumunda hibe kredi ya da faizsiz kredi alabilmek için herhangi bir engel kalmamaktadır. KOSGEB bu konuda girişimcilere gıda ürünlerinin imalatı, etin işlenmesi ve saklanması, kümes hayvanlarının etlerinin üretilmesi ve saklanması gibi eğitimler vermektedir.

TKDK Desteği İle Tavuk Çiftliği Açmak

TKDK; KOSGEB dışında tavuk çiftliği kredisi veren bir başka kurum ise TKDK’dır. TKDK’nın açılımı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’dur. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun IPARD isimli bir projesi bulunmaktadır.

IPARD projesi yurdun dört bir yanındaki çiftçilere ve girişimcilere tarım ve hayvancılık alanında destek sağlamayı hedefleyen bir projedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ülkemizde 42 ilde bulunmaktadır.

Bu illerden hibe kredi için başvuru yapan kişilerin % 70 oranında şansları bulunmaktadır. Hibe kredi başvurusunun nasıl yapılacağını merak eden kişiler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun resmi internet sitesinden detaylı bilgi edinebilirler.

Ziraat Bankası Desteği Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası; Tavuk çiftliği kredisi için başvuru yapılabilecek son kurum ise Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası devlet bankası olduğu için devlet destekli konularda birçok farklı şekilde kredi imkanı sağlayabilmektedir.

Ziraat Bankası’ndan tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilere damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği kredisi aı ile kredi verilmektedir. Bu kredi geri ödemeli olmaktadır.

Sağlanan kredi imkanları ile alınabilecek olan hayvan ve hayvan ürünleri 10 bin tane yumurtalık piliç ya da etlik piliç, 1000 tane kaz, bıldırcın ya da ördek, 5 bin tane damızlık hindi ve 100 tane deve kuşu olarak sıralanabilir.

Bunun dışında kümes ve kuluçkahane ihtiyaçları, gübre, tesis ihtiyaçları da bu kredi ile satın alınabilmektedir. Siz de tavuk çiftliği kredisi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu