Ekonomi

Kosgeb 100.000 TL Hibe Başvurusu

Kosgeb, iş sahibi olmak isteyen girişimcilere, belli sektörlerde çalışan kişilere maddi olarak yardımcı olan ve devlet desteği sunan bir kurumdur. Kosgeb 2 farklı şekilde destek olmaktadır.

Kosgeb’in vermiş olduğu desteklerden ilki 50.000 TL hibedir. İkincisi ise 100.000 TL 2 sene sonra ödemeli kredidir. Bu hibe ve kredilerden faydalanmak istiyorsanız sitemizde vermiş olduğumuz linklere tıklayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

HIZLI VE ANINDA KREDİYE BAŞVURUN
50.000 TL 48 AY TAKSİT : HEMEN BAŞVUR

Kosgeb tarafından verilen 50.000 TL hibe geri istenmemek üzere girişimciye sunulur. 100.000 TL kredi ise 2 sene sonra geri ödemeli şekilde verilir. 100.000 TL krediyi 24 aylık taksitlerle ödeyebilirsiniz. Tabi bu hibe ya da kredileri almak için belirli şartların gerçekleşmesi gerekiyor. Peki bu şartlar nelerdir? Bunu hep birlikte inceleyelim.

Kosgeb Hibe ve KrediŞartları; Bu şartlardan ilki KOSGEB hizmet merkezlerine başvuru yapmaktır. KOSGEB hizmet merkezlerine başvuru yapmak ve kredi almak isteyen kişiler öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı ve 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Bu şartlara uyan kişiler KOSGEB hizmet merkezlerine başvuru yapabilirler. KOSGEB hizmet merkezlerine kredi başvurusu yapıldıktan sonra KOSGEB’in açtığı uygulamalı girişimcilik kursuna katılmak gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik kursu 32 saat süren bir eğitimdir. Önceki senelerde bu kursu bitirebilmek için 70 saatlik eğitim almak gerekirken günümüzde 32 saatlik bir eğitim yeterli olmaktadır. KOSGEB kursuna gidip uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası aldıktan sonra KOSGEB için iş planı hazırlanması gerekmektedir.

Bu iş planı KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kursunda öğrenilenlere göre hazırlanılmalıdır. Eğer iş planı KOSGEB tarafından onaylanırsa KOSGEB kredilerinden faydalanmak mümkün hale gelecektir. KOSGEB kredileri ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum ise KOSGEB’in her sektöre ve her alan kredi desteği sağlamadığıdır. Örneğin KOSGEB hayvancılık ile uğraşmak isteyen genç girişimcilere destek sağlamaktadır fakat hayvan alımı için destek sağlamamaktadır. Bu durumların bilinmesi KOSGEB kredilerine başvuru yapanlar açısından önemlidir.

50.000 TL Hibe Kredi Kimlere Verilmektedir?

50.000 TL hibe kredi almak isteyen kişilerin KOSGEB’in kredi şartlarından haberdar olması gerekmektedir. Çünkü KOSGEB 50.000 TL’lik hibe krediyi herkese vermemektedir. KOSGEB’in 50.000 TL’lik hibe kredisini alabilmek için sağlam bir iş planınınız olması gerekmektedir. Bu iş planını hazırlayabilmek için ise KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik kursuna giderek 32 saat süren eğitimin alınması zorunludur. İş planı bu eğitime göre hazırlandıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapılarak 50.000 TL hibe kredi istenebilir. 50.000 TL hibe kredinin geri ödemesi yoktur. Kendi işini kurmak için devletten destek almak isteyen genç girişimciler KOSGEB’in 50.000 TL’lik hibe kredisine başvurabilirler.

100.000 TL Faizsiz Kredi Kimlere Verilmektedir?

100.000 TL faizsiz kredi KOSGEB’in girişimcilere sağladığı imkanlardan birisidir. 100.000 TL faizsiz kredi alan kişiler bu krediyi 2 sene sonra 24 taksit şeklinde ödeyebilmektedir. Kredinin taksitlendirilmesi durumu girişimcileri rahatlatmaktadır. Fakat 100.000 TL faizsiz kredi almak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan ilki KOSGEB’den hiç sermaye olmadan kredi alınamayacağıdır. KOSGEB girişimcilerin elinde olan sermayenin yetersiz kalması durumunda yardımcı olmaktadır. Elinde sermayesi olmadan KOSGEB’e başvuran kişiler KOSGEB’in 100.000 TL’lik faizsiz kredi avantajından faydalanamamaktadır. Ayrıca KOSGEB’den bu krediyi alabilmek için iş planınızın onaylanması gerekmektedir. Bunun için de tıpkı 50.000 TL’lik hibe kredide olduğu gibi KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik kursuna katılmak ve uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almak gerekmektedir.

KOSGEB’in Verdiği Diğer Krediler ve Desteklemeler Nelerdir?
KOSGEB kendi işini kurmak isteyen kişilerin en büyük destekçilerinden birisidir. Bu nedenle hibe kredi seçenekleri sadece 50.000 TL ve 100.000 TL ile sınırlı kalmamaktadır. KOSGEB girişimciler için daha farklı uygulamalar da yürütmektedir. Bu uygulamalar Girişimcilik Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Ar-Ge, Genel Destek programı, Kredi Faiz Desteği, Uluslararası Kuluçka Merkezi, KOBİ Proje Destek Programı, İşbirliği Güçbirliği Destek Programı, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı olarak sıralanabilir. Siz de KOSGEB’in 50.000 TL ve 100.000 TL kredileri hakkında bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgiler ve başvuru sayfaları için buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu