Uncategorized

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar .İşsiz olmak ve bu süreçte iş aramak insanların geçirdiği en zor dönemlerden biridir. Çeşitli firmalara yapılan başvuruların sonuçsuz kalması ve cevap alınamaması kişileri psikolojik olarak da yormaktadır.

Peki iş başvurusu yaparken ne kadar öz verili oluyoruz? Diğer adaylardan bir adım önde olmak için, etkili bir iş başvurusu yapabiliyor muyuz? Bu yazımızda nasıl etkili bir iş başvurusu yapabileceğimizi anlatıyoruz.

Etkili Bir Özgeçmiş

İş başvurularında hiç kuşkusuz ki en önemli etkenlerin başında özgeçmiş gelir. İlk dikkat edilmesi gereken konu özgeçmiştir.

Özgeçmiş dosyanıza, geçmiş iş deneyimlerinizi, sizleri tanıtacak özellikleri, mezun olduğunuz okulları, kurumlardan almış olduğunuz eğitimler ve sertifikaları, katıldığınız etkinlikleri, kişisel becerilerinizi ve hatta hobilerinizi eklemelisiniz.

Özgeçmiş dosyanızı düzenlerken üzerine ciddi ciddi durmalısınız. Baştan savma bir özgeçmiş dosyasıyla rakip adayların arkasında kalırsınız. Özgeçmiş dosyanızın titizlikle hazırlanması, şirket insan kaynaklarının ilgisini çekecektir ve sizi bir adım önde tutacaktır.

CV Dosyanızda Yazım Kurallarına Dikkat Edin

Şirketlerin insan kaynakları departmanları, Türkçe’nin doğru kullanılmasına oldukça dikkat eder. Hazırlayacağınız CV dosyanızda, yazım yanlışlarının ya da anlam kaymalarının olması sizin çok büyük handikap olacaktır.

CV dosyanızda, kendinizi anlatırken açık, anlaşılır ve net ifadeler kullanmaya özen gösterin. Aksi durumda ilk aşamada başarısız olursunuz ve diğer adayların arkasında yer alırsınız.

İş Başvurusu Yaparken Kariyerinizi Geliştirebilecek Bir Şirket Seçin

İş başvurularında seçici olmaya özen gösterin. Mutlu olamayacağınız bir şirkette işe başladığınızda ve bu iş yerinden ayrıldığınızda sizin için zaman kaybı olmuş olacak ve psikolojinizde bu durumdan dolayı etkilenecek. Belki o arada çok güzel bir iş fırsatını kaçırmış olacaksınız. İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Referanslar(İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar)

Özgeçmiş dosyalarındaki en önemli etkenlerden biri de referanslardır. Vereceğiniz referanslar size olan güveni arttıracaktır. İş yerleri, sağlam referansları olan kişileri çok daha kolay işe kabul etmektedir.

Yaratıcılığınızı ve İşe Olan İsteğinizi Belli Edin

Başvuru yaptığınız şirket için nasıl faydalı olabileceğinizi, iş için duyduğunuz heyecanı ve işi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında fikirlerinizi mutlaka yazın. Firma insan kaynakları, sizin iş için ne kadar istekli olduğunu görsün.

Güncel iş ilanları için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu